Artykuły o rzucaniu palenia

Trudności z rzuceniem

Najważniejsza decyzja

podejmij decyzję o rzucaniu paleniaWielu palaczy po pewnym czasie zdaje sobie sprawę z tego, że ich nałóg przynosi więcej strat niż korzyści. To właśnie wtedy przychodzi moment zastanowienia się nad rzuceniem palenia. Pojawiają się jednak obawy związane z rezygnacją z dotychczasowego trybu życia. Sytuację pogarsza presja środowiska oraz fizyczne i psychiczne objawy odstawienia. Rzucanie palenia nie jest łatwe i przekonuje się o tym wiele osób. Według szacunków mniej niż 10 procent nie wraca już do dawnego nałogu. Zgodnie z najnowszymi badaniami, większość przyczyn niepowodzeń tkwi w ludzkiej psychice. W pamięci przez cały okres palenia utrwalane są sytuacje, w których pojawia się papieros. To na stałe zakodowane obrazy, a towarzyszące im palenie jest kojarzone wyłącznie z przyjemnością. Człowiek zaczyna tęsknić za ubocznymi efektami działania nikotyny, a nie smakiem samych papierosów. W takich momentach rzucanie palenia staje się wyjątkowo trudne.

Zakodowany obraz

tragiczne skutki palenia paleniaKażde zaciągnięcie się papierosem sprawia, że zwiększa się produkcja dopaminy (hormonu przyjemności) w mózgu. Tym sposobem w pamięci pozostaje jednoznaczny obraz palenia i chęć jego powtórzenia. Wszystko, co związane z papierosami jest postrzegane przez palacza wyłącznie w pozytywny sposób. Papieros staje się pewnym rodzajem nagrody dla organizmu po określonym wysiłku fizycznym lub intelektualnym. Po pewnym czasie organizm zaczyna się domagać go jednak coraz częściej. Tym sposobem osoby palące stają się bardziej wyczulone na ludzi z papierosami, reklamy papierosów, sklepy z papierosami. W wielu przypadkach utrudnia to znacząco rzucanie palenia.

Walka z niewidzialnym przeciwnikiem

dowiedz się jak rzucić palenieJak rzucić palenie gdy musimy zmagać się z fizycznymi i psychologicznymi dolegliwościami? Zdaniem naukowców najlepszym znieczuleniem w przybliżonych przypadkach jest po prostu aktywność fizyczna. W jej wyniku palacze obojętnieją na projekcje psychiki, która prezentuje obrazy związane z paleniem. Skuteczne mogą okazać się również specjalne symulacje oraz programy komputerowe. Wszystkie te działania mogą być jedynie częścią terapii antynikotynowej. Musimy pamiętać, że psychika będzie wymagającym i bezwzględnym przeciwnikiem. Musimy stawić jej czoła samemu, czasami korzystając z odkryć techniki i medycyny. Żadne z nich nie wykonają jednak za nas ciężkiej pracy. Osoba decydująca się na rzucenie palenia musimy cały czas się kontrolować. Skuteczne działanie będzie jednak zdecydowanie łatwiejsze gdy poznamy tajniki i mechanizmy naszej psychiki.