Artykuły o rzucaniu palenia

Skutki palenia

Pomyśl o skutkach

pomyśl, czy warto sobie szkodzićWiększość palaczy bagatelizuje zagrożenia jakie niesie ze sobą wieloletnie uzależnienie od papierosów. Pomimo coraz większej liczby kampanii antynikotynowych oraz wypowiedzi lekarzy i specjalistów, ludzie nie potrafią lub nie chcą zwalczyć swojego nałogu. Rzucanie palenia jest dla wielu osób w dalszym ciągu za trudne. Statystyki są jednak bezlitosne – co czwarty nałogowy palacz umiera przed 65 rokiem życia. Wpływ papierosów na ludzki organizm jest niepodważalny i z pewnością dostrzega go każda osoba wypalająca ich większą ilość.

Zabójcza mieszanka

trujący dym tytoniowyDużo osób nie jest świadomych, ile szkodliwych substancji dostaje się organizmu podczas palenia. Poprzez zaciąganie się papierosem dostarczamy swojemu ciału min.: kadm, cyjanowodór, amoniak, tlenek węgla, aceton, fenol oraz różnego rodzaju substancje smoliste. Wszystkie wymienione związki mają, jak łatwo się domyślić negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nałogowe palenie prowadzi do rozwoju wielu różnych chorób, a jedynym lekarstwem zapobiegającym ich rozwojowi może być rzucenie palenia. Odpowiednio szybka reakcja może pozwolić uratować swoje życie.

Do najczęstszych chorób spowodowanych paleniem papierosów nalezą:

  • różnego rodzaju nowotwory, np.: rak płuc, rak krtani i przełyku, rak języka, rak trzustki, rak nerki
  • choroby układu krwionośnego np.: choroba wieńcowa, udar mózgu, miażdżyca, zawał serca, nadciśnienie tętnicze
  • choroby układu oddechowego np.: przewlekłe zapalenie oskrzeli, gruźlica, astma, grypa
  • choroby układu pokarmowego np.: rak jelita grubego, wrzody żołądka, choroby jelit
  • choroby oczu np.: podrażnienia, zapalenia spojówek, nadmierne łzawienie
  • choroby zębów np.: zapalenie dziąseł, próchnica, nieprzyjemne zapachy
  • choroby układu hormonalnego
  • choroby układu rozrodczego
  • choroby skóry np.: przyśpieszone starzenie skóry, zmarszczki

Zagrożenie dla otoczenia

nie narażaj innych na bierne palenieNałogowi palacze często zapominają, jak wielkim zagrożeniem są dla swojego najbliższego otoczenia. Kontakt z dymem papierosowym jest równie niebezpieczny jak aktywne palenie. W wydychanym dymie znajduje się dużo więcej dwutlenku węgla oraz nikotyny niż w tym wdychanym przez palaczy. Ten sam dym powoduje wiele podrażnień nosa oraz oczu. Objawiają się one łzawieniem oczu, kaszlem i różnymi uczuleniami. Niestety pomimo ostrzeżeń wiele osób naraża swoich najbliższych. Niektórzy z nich nie mają żadnego wyjścia, tak jak np. dzieci.

Bez względu na sposób palenia ryzyko jest zawsze takie samo. Nikotyna stopniowa wyniszcza każdy organizm i jest jedną z najbardziej uzależniających i trujących substancji. Z tego powodu warto dowiedzieć się jak rzucić palenie i przywrócić równowagę w swoim życiu.