Artykuły o rzucaniu palenia

Przyczyny niepowodzenia

Decyzja o rzuceniu palenia to dopiero początek długiej drogi do wyjścia z nałogu. Większość osób szybko wraca do swoich dawnych przyzwyczajeń i przyjemności. Za pierwszym razem mało komu udaje się wytrzymać bez papierosów więcej niż kilka dni. Uzależnienie fizyczne i psychiczne powoduje, że walka z nałogiem toczy się jednocześnie na wielu różnych polach. Najmniejsze niedogodności szybko zniechęcają do dalszego działania, a człowiek znajduje kolejne wymówki, by móc zapalić. Główne przyczyny niepowodzenia można zatem podzielić na czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Ich lepsze poznanie oraz zrozumienie, pozwoli przekonać się jak rzucić palenie w najlepszy sposób.

Wpływ palaczy

nie daj namówić się na kolejnego papierosaNajwiększym zagrożeniem zewnętrznym dla osób starających się rzucić papierosy jest wpływ innych palaczy. Każdy miłośnik nikotyny zna osoby, które podzielają jego sympatię do tej substancji. Papieros ułatwia nawiązanie kontaktu i sprawia, że nieznajome osoby uzyskują pretekst do rozmowy. W takiej sytuacji najtrudniej zrezygnować z palenia osobom bardzo towarzyskim i otwartym. Mają one wrażenie, że tracą możliwość udziału w aktywnym życiu tej grupy społecznej. Sytuację może skomplikować fakt, gdy osoba starająca się rzucić posiada bliskich znajomych w postaci palaczy. Ich nałóg podczas spotkań towarzyskich skutecznie przypomina o chęci zapalenia. Dodatkowo palący znajomi często poddają wątpliwości fakt naszej rezygnacji z nałogu. Starają się oni bagatelizować lub wyśmiewać naszą sytuację. W takiej sytuacji rzucanie palenia staje się dużym obciążeniem psychicznym. Najlepiej od razu wszystkich poinformować o swoim stanie oraz oczekiwaniach wobec znajomych.

Łagodzenie stresu

zwalcz stres w inny sposóbNajwięcej osób rzucających palenie obawia się, że utracą możliwość złagodzenia stresu. W rzeczywistości sprawa jest niezwykle skomplikowana. Nałogowi palacze nie potrafią uzmysłowić sobie, że każdy miewa lepsze oraz gorsze dni. W wyniku uzależnienia zły nastrój jest automatycznie łączony z brakiem papierosa. Prowadzi to do tego, że nałogowy palacz nie potrafi przebrnąć przez sytuacje stresowe i niepowodzenia bez palenia. Każdy rzucający palenie ma tendencję do zrzucania winy na niektóre zachowania lub wydarzenia na brak papierosów. W takich sytuacjach należy sobie uświadomić, że papieros nigdy nie rozwiązuje pierwotnego problemu. Jest on jedynie iluzją wsparcia i złagodzenia nerwów. W rzeczywistości prowadzi to do tego, że cały proces stale się powtarza. Zły nastrój jest spowodowany wyłącznie brakiem papierosa. Nie byłoby go jednak wcale w przypadku całkowitego rzucenia palenia.