Poradnik skutecznego rzucania palenia

Pierwsze dni bez nikotyny

trudne pierwsze dni po rzuceniu paleniaJeśli podjęta próba rzucenia palenia jest pierwszą, warto się chwilę zastanowić i pomyśleć o wszystkich odczuciach. W przypadku kolejnej próby, należy odświeżyć sobie zapamiętane szczegóły dotyczące nieudanych działań. Analiza poprzednich prób pomoże zwrócić uwagę na nadchodzące zagrożenia i wyrzeczenia oraz lepiej się do nich przygotować. Nie należy się obawiać i trzeba być pewnym, że rzucenie palenia jest jedynym wyjściem. Znajomość mechanizmów dotyczących uzależnienia ułatwi cały proces i sprawi, że odstawienie nikotyny będzie w pełni świadome. Warto zaopatrzyć się wcześniej w jakieś środki, które pomogą załagodzić wszystkie fizyczne i psychiczne objawy odstawienia nikotyny. Każdy powinien dobierać je pod kątem indywidualnych potrzeb i wygody. Naturalnie, możliwe jest rzucenie palenia bez żadnych dodatkowych środków. Są one jedynie uzupełnieniem do ściśle realizowanych założeń.

Co robić na początku?

nie daj namówić się na papierosaPierwsze dni bez papierosa są bardzo trudne. Na samym początku warto zmienić tryb dnia oraz otoczenie. Powinno się unikać palących osób, miejsc, gdzie zazwyczaj paliliśmy oraz zadymionych pomieszczeń. W miarę możliwości trzeba także uciekać od czynności podczas, których korzystaliśmy z papierosów. Wszystkie nasze dotychczasowe narzędzia do palenia takie jak np.: zapalniczki, popielniczki, zapałki, fajki, powinny być pochowane. Ich widok będzie nam przypominał o dawnym nałogu i zachęcał do skosztowania papierosa.

Specjaliści polecają także zmiany w obrębie diety. Trzeba zmienić swoje przyzwyczajania i preferencje żywieniowe. Dobre jest picie dużych ilości soków owocowych oraz wody mineralnej. Dieta powinna zostać uzupełniona o większą niż zazwyczaj ilość potraw rybnych oraz tłuszczów roślinnych. Warto spożywać więcej surówek warzywnych oraz świeżych owoców. Należy ściśle unikać picia wysokoprocentowych napojów. Alkohol zdecydowanie osłabia naszą silną wolę. Dodatkowo warto pamiętać, że towarzyszył on zazwyczaj naszemu paleniu. Najbezpieczniej będzie zrezygnować na jakiś czas z picia alkoholu.

Typowe objawy odstawienia

Rzucanie palenia może być nieprzyjemne. Nie należy jednak panikować ani obawiać się żadnych objawów odstawienia nikotyny. W większości przypadków są to naturalne odruchy oczyszczającego się organizmu. Świadczą one wyłącznie o tym, że rzucanie palenia idzie w dobrym kierunku. W złagodzeniu wszystkich symptomów odstawienia papierosów pomogą nam wybrane przez nas środki (np. plastry, gumy, e-papieros).

Do najczęstszych objawów towarzyszących rzucaniu palenia zaliczymy:

  • niepokój i rozdrażnienie
  • większa podatność na stresowe sytuacje
  • przygnębienie
  • kaszel i suchość w gardle
  • zwiększony apetyt
  • rozleniwienie jelit
  • Warto pamiętać, że objawy nie muszą wcale wystąpić, a większość nowoczesnych środków wspierających rzucanie pozwala w pełni załagodzić związane z nimi niedogodności.