Artykuły o rzucaniu palenia

Mity na temat rzucania

Mityczne rzucanie

walka z nałogiem nie jest taka trudnaWiększość osób twierdzi, że rzucenie papierosów jest niezwykle trudne. Jeszcze przed ostatecznym odstawieniem palenia, w głowie pojawia się obraz tego stanu. Każda osoba, nawet nie paląca mogłaby wymienić kilka niedogodności, które czekają na palaczy chcących zerwać z nałogiem. To właśnie w taki sposób rodzą się wszystkie mity związane z paleniem oraz rzucaniem papierosów. Powtarzane przez media oraz palaczy słowa powodują, że osoby, które zdecydowały się na odstawienie nikotyny mają wiele prostych wymówek. To doskonały sposób na oszukiwanie samego siebie i szukanie przyczyn, które pozwoliłyby uciec przed wytrwałością i konsekwencją.

Czy naprawdę chcesz rzucić?

podejmij trudną decyzjęJeśli chcesz odstawić papierosy przekonaj się o jednym – wymaga to pracy i wielu wyrzeczeń. Zapomnij także o wszystkim, co dotychczas powiedziano na temat palenia. Większość to mity i słowa powtarzane w celu osiągnięcia konkretnych korzyści przez producentów papierosów lub leków. Przekonaj się, że oszukujesz siebie częściej niż myślisz:

Przekonaj się dlaczego warto rzucić:

1

MIT 1 : Tracisz coś odstawiając papierosy

Papierosy absolutnie nic nie dają. Pomyśl czy brakowało Ci czegoś przed rozpoczęciem palenia? Szybko dojdziesz do wniosku, że twoja koncentracja i sprawność intelektualna nie zależą wcale od nikotyny. Papierosy sprawiają tylko, że bez niej nie możesz funkcjonować na swoim stałym poziomie.

2

MIT 2: Papieros to styl życia

Palenie wyłącznie Cię ogranicza i narzuca pewne schematy. Twój rytm życia biegnie pod dyktando papierosa, który wyznacza przebieg dnia. Masz iluzję kontroli nad wszystkim, a tak naprawdę trudno Ci zrezygnować z palenia przez jeden dzień. To jest wolność?

3

MIT 3: Palenie zapewnia niską wagę

Uzależnienie od nikotyny sprawia, że na pierwszym miejscu jest zawsze zaspokojenie jej głodu. Nikotyna wpływa na łaknienie i głód znika. W ten sposób pozbawiasz się niektórych niezbędnych posiłków, a wpływ nikotyny jest jedynie pośredni.

4

MIT 4: Cienkie papierosy mniej szkodzą

Wszystkie papierosy szkodzą tak samo! Ich wielkość, długość nie mają praktycznie żadnego znaczenia.

5

MIT 5: Palę, bo lubię

Z pewnością lubisz także wiele innych rzeczy, ale jesteś w stanie bez nich wytrzymać podczas krótkiej podróży pociągiem. Palisz, bo jesteś uzależniony od nikotyny, której stale domaga się twój organizm.

6

MIT 6: Palenie uspokaja w stresujących sytuacjach

Jest wręcz przeciwnie, papieros działa pobudzająco na układ nerwowy. Złudzenie relaksu wiąże się z ugaszeniem głodu nikotynowego.

7

MIT 7: Palenie jest przyjemne

Już nie pamiętasz jak smakowały ci pierwsze papierosy? Kaszel, mdłości, zdrętwiały język były naturalnymi mechanizmami obronnymi przed trucizną. Teraz musisz palić, by zaspokoić głód i tylko wtedy pojawia się ta „przyjemność”.

8

MIT 8: Nie każdy może rzucić

Naturalnie, każdy może przestać palić. Nie trzeba mieć do tego niesamowitej siły woli, a wystarczy odrobina chęci i odpowiednia motywacja.