Metody rzucania palenia

Metody niekonwencjonalne

Oryginalne metody

Niekonwencjonalne metody rzucenia palenia mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Większość działań tego typu polega na pracy z pacjentem, mającej przynieść zmiany w jego nastawieniu psychicznym. Tego typu terapie adresowane są do najbardziej uzależnionych palaczy. Po środki niekonwencjonalne sięga aktualnie niewielki odsetek osób rzucających palenie. Z pewnością jest to branża, która będzie się dynamicznie rozwijać. Stale proponuje się nowe rodzaje tego typu działań i terapii. Ich wielką zaletą jest bezpośredni kontakt z osobami pomagającymi zrozumieć istotę uzależnienia i ich wsparcie w walce z nałogiem. Na dzień dzisiejszy brak jest szczegółowych danych na temat skuteczności tej metody rzucenia palenia.

Najpopularniejsze typy działań

rzuć palenie w niekonwencjonalny sposóbOstatnio, dużą popularność zdobywa min. metoda Carra. W jej ramach palacze w celu rzucenia nałogu spotykają się w kilkunastoosobowych grupach. Terapeuci prowadzący zadania mają przekonać wszystkich uczestników o szkodliwości palenia oraz nauczyć specjalnych technik relaksacji i niwelowania stresu. Szkolenia tego typu trwają kilkanaście godzin. Osoby uczestniczące mają za zadanie pokonać lęk przed rzuceniem palenia. Sesje tego typu stają się coraz bardziej popularne na całym świecie.

(Nie)świadome rzucanie palenia

rzuć palenie w niekonwencjonalny sposóbKolejną oryginalną metodą może być rzucanie palenia za pomocą hipnozy. Metoda opiera się na sugestii i ma za zadanie zmienić zachowanie człowieka tak, aby spowodować niechęć do papierosów. Podobnie jak w przypadku metody Carra jest to mało popularny sposób rzucania i brakuje rzetelnych wyników jej skuteczności.

Uzupełnienie tradycyjnych metod

Niekonwencjonalne metody palenia doskonale sprawdzają się jako dodatek do tradycyjnej terapii. Tego typu działania mogą być pomocne w walce z uzależnieniem psychicznym i przynosić ukojenie w walce ze stresem związanym z rzucaniem palenia. Ceny tego typu terapii mogą wahać się od kilkuset do kilkuset tysięcy złotych.