Poradnik skutecznego rzucania palenia

Jak rzucić palenie i nie przytyć?

rzucanie palenia, a tyciePalenie papierosów jest niezwykle szkodliwe dla naszego organizmu. Znacząco zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory krtani, przełyku, jamy ustnej, nerek, płuc, trzustki oraz żołądka. Nikotyna jest odpowiedzialna za zwiększone ciśnienie krwi oraz przyśpieszoną akcję serca. Przekłada się to na większe zużycie mięśnia sercowego i prowadzi do zawału serca oraz miażdżycy i choroby wieńcowej. Na wielu osobach powyższe fakty nie robią wrażenia. Większość z nich przejmuje się jednak możliwością przytycia podczas rzucenia papierosów.

Szkodliwe mity

Niezwykle popularnym mitem jest to, że osoby palące są dużo szczuplejsze. Spożywanie nikotyny rzeczywiście tłumi w pewnym stopniu apetyt, ale prowadzi do również do tego, że palacze jedzą więcej produktów wysokokalorycznych. Rzucenie papierosów może prowadzić do przytycia jedynie w przypadku kontynuowania nabytych nawyków żywieniowych. Tego typu osoby wg. badań mogą przybrać na wadze około 5 kilogramów. Tycie spowodowane jest złą jakością spożywanych posiłków, brakiem ruchu, nieregularnością oraz podjadaniem. Jedynym rozwiązaniem może być tylko wybranie i realizowanie odpowiedniej diety.

Jak jeść podczas rzucania palenia

dieta przy rzucaniu paleniaDieta podczas odstawiania papierosów nie może być zbyt restrykcyjna. Walka z apetytem podczas rzucania może być bardzo wymagająca i prowadzić do powrotu do palenia. Kaloryczność spożywanych produktów powinna zależeć od aktywności fizycznej, płci, wzrostu oraz wagi. Osoby rzucające palenie powinny jeść regularnie, co 3 lub 4 godziny. Tym sposobem można uniknąć podjadania oraz zapewnić odpowiednią przemianę materii. Wszystkie posiłki powinny zawierać duże ilości błonnika. Jego doskonałym źródłem są warzywa oraz owoce. Osoby palące od dawna narażone są na zauważalne niedobory witamin. Wszystkie osoby, które zdecydowały się na rzucenie palenia powinny zadać o produkty dostarczające do organizmu witaminy C, A, E oraz kwas foliowy i cynk. Niedostateczna ilość witamin przekłada się na mniejszą odporność i wydolność oraz większe zmęczenie organizmu. Warto pamiętać, że jeden wypalony papieros odpowiada za zniszczenie ok. 25 mg witaminy C, a dzienne zapotrzebowanie na nią wynosi około 60 mg. Należy sięgać po świeże owoce oraz warzywa, a do wszystkich posiłków dodawać wiele zieleniny np. szczypiorku, pietruszki.

Przestrzeganie zasad

Rzucenie palenia to także dobry moment na uzupełnienie witamin z grupy B oraz B1. Najbogatszym źródłem tego typu produktów są produkty zbożowe, wędliny, rośliny strączkowe oraz mięso. Dieta każdej osoby, która postanowiła odstawić papierosy powinna opierać się na przemyślanych i ustalonych wcześniej zasadach. Nie należy trzymać w domu słodyczy, po które sięga się najczęściej w momentach kryzysu. Można je zastąpić surowymi warzywami lub owocami. Lepiej nie kupować produktów na zapas oraz mieć zawsze pod ręką wodę mineralną. Stosowanie się do powyższych wskazówek z pewnością pokaże, jak rzucić palenie i nie przytyć.