Poradnik skutecznego rzucania palenia

Jak pokonać kryzys?

rzuć palenie raz na zawszeU wszystkich osób, które zabrały się za rzucanie palenia, w pewnym momencie przychodzi kryzys. Myśli zaczynają krążyć wokół jednego – papierosów. Człowiek zaczyna wątpić w słuszność podjętej decyzji, a w głowie rodzi się nagle milion powodów, dla których warto wrócić do palenia. To najtrudniejszy okres każdej osoby starającej się rzucić papierosy. Moment ten trwa od około drugiego dnia niepalenia przez prawie cały następny tydzień. Później może być już tylko lepiej, jednak większość osób poddaje się właśnie w ciągu tych pierwszych 7 dni.

Wszystko spowodowane jest mniejszym wydzielaniem dopaminy oraz niemożliwością zaspokojenia w pełni pewnych nawyków. Spożywania nikotyna działa pobudzająco na ośrodki odpowiedzialne za wydzielania dopaminy tzw. hormonu szczęścia. Doświadczony palacz jest przyzwyczajony do jej dużych ilości i w pewnym momencie organizm zaczyna się jej domagać.

Sposoby na kryzys

Rzucanie palenia nie jest łatwe, dlatego trzeba wiedzieć, jak działać w sytuacjach kryzysowych. W ten sposób można łatwo pokonać ogromną chęć zapalenia oraz nabrać nawyków, które pozwolą lepiej kontrolować swój nałóg.

W sytuacjach kryzysowych najlepiej sprawdza się:

 • długi sen
 • spożywanie dużych ilości soków oraz wody mineralnej
 • pobyt na świeżym powietrzu
 • przedmioty, które pozwolą zająć ręce np. ołówek, kostka Rubika
 • żucie gumy, ssanie pastylek, gryzienie owoców i warzyw
 • rozmawianie o zaletach niepalenia
 • liczenie oszczędzonych pieniędzy na papierosach
 • sport
 • Środki wspomagające

  warto wspomagać się przy rzucaniu paleniaW przezwyciężeniu kryzysu podczas rzucania palenia, pomocne mogą być różne środki farmakologiczne. W większości przypadków są one łatwo dostępne i nie wymagają recepty. Ich wybór powinien być skonsultowany z lekarzem tak, aby wybrać metodę odpowiadającą indywidualnym preferencjom.

  Nikotyna jest w znacznie mniejszym stopniu szkodliwa niż substancje smoliste wydzielane podczas spalania papierosa. Z tego powodu można łagodzić skutki odstawienia papierosów jej małymi, regulowanymi i stale zmniejszanymi dawkami. Rzucanie palenia może być łatwiejsze z pomocą specjalnych gum do żucia, plastrów, tabletek sprayów lub elektronicznych papierosów.

  Później już tylko z górki

  Po pierwszych kryzysach, rzucanie palenia będzie już dużo łatwiejsze. Organizm nabierze nawyków, które pozwolą lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach i unikać chęci zapalenia. Warto jednak stale mieć świadomość, że każde zapalenie papierosa oznacza powrót do nałogu. Najgorsze, co można zrobić to zapalić jednego papierosa „dla smaku” albo pomyśleć, że wszystko jest pod kontrolą. Rzucanie jest bardzo trudne, a powrót do palenia niezwykle łatwy.